Over/Under: co to znaczy i jak działają linie 2,5, 2,0 i 2,25
Over/Under, po polsku powyżej/poniżej, to zakład na to, czy w meczu padnie więcej, czy mniej goli niż linia bukmachera: over 2,5 wygrywa przy 3 golach i więcej, under 2,5 przy 2 golach i mniej. W 216 tys. meczów 29 lig z naszej bazy padło średnio 2,68 gola, a ponad 2,5 gola w 50,1% meczów, więc ta linia dzieli mecze prawie po równo. Dokładnie 2 gole padły w 24,4% meczów i wtedy linia 2,0 daje zwrot stawki, a na linii 2,25 over traci połowę stawki, a under wygrywa połowę. Wyjaśniamy linie połówkowe, całe i ćwiartkowe oraz to, co przy zwrocie robi podatek 12%.
W skrócie
- Linia połówkowa (2,5) zawsze kończy się wygraną albo przegraną, a przy linii całej (2,0) dokładnie 2 gole dają zwrot stawki.
- Przy dokładnie 2 golach over 2,25 traci połowę stawki, a under 2,25 wygrywa połowę i drugą połowę dostaje z powrotem.
- U polskiego bukmachera zwrot na linii całej oznacza stratę 12% stawki, bo podatek nie wraca.
- Linie na rożnych, kartkach i faulach działają tak samo, a rozlicza się je z 90 minut z doliczonym czasem, bez dogrywki.
Co oznacza ten rynek
Rynek Over/Under dotyczy liczby goli, punktów albo innych zdarzeń liczbowych.
Najczęściej:
Over 2.5- musi paść co najmniej 3 gole,Under 2.5- może paść maksymalnie 2 gole.
Ten rynek jest prosty przy liniach połówkowych, ale robi się dużo bardziej wymagający przy liniach całych i ćwiartkowych.
Trzy typy linii
1. Linie połówkowe
Przykłady:
2.53.54.5
Tutaj nie ma zwrotu. Zakład albo wygrywa, albo przegrywa.
2. Linie całe
Przykłady:
2.03.0
Tutaj może być push.
3. Linie ćwiartkowe
Przykłady:
2.252.75
To najważniejsza rzecz dla użytkownika: linia ćwiartkowa to split stawki na dwie sąsiednie linie.
Przykłady:
Over 2.25 = połowa stawki na Over 2.0 + połowa stawki na Over 2.5Under 2.25 = połowa stawki na Under 2.0 + połowa stawki na Under 2.5Over 2.75 = połowa stawki na Over 2.5 + połowa stawki na Over 3.0
Jak rozumieć scenariusz graniczny
W rynku Over/Under kluczowa jest sytuacja, w której liczba goli wypada dokładnie na granicy linii.
To właśnie wtedy:
- przy linii całej może pojawić się push,
- przy linii ćwiartkowej może pojawić się half win albo half loss.
Jeżeli użytkownik nie rozumie tego jednego punktu, bardzo łatwo myli zachowanie rynku 2.0, 2.25 i 2.5.
Najważniejszy temat: linie ćwiartkowe
Jak rozumieć Over 2.25
To tak naprawdę dwa zakłady:
- 50% stawki na
Over 2.0 - 50% stawki na
Over 2.5
Przy dokładnie 2 golach:
- część
Over 2.0daje zwrot, - część
Over 2.5przegrywa.
Czyli końcowy wynik to half loss.
Jak rozumieć Under 2.25
To:
- 50% na
Under 2.0 - 50% na
Under 2.5
Przy dokładnie 2 golach:
Under 2.0daje zwrot,Under 2.5wygrywa.
Czyli końcowy wynik to half win.
Jak często wchodzi over i under
W 215 655 meczach ligowych 29 lig z naszej bazy (sezony od 1993/94 do września 2026) padło średnio 2,68 gola. Tak często wchodziły linie połówkowe:
| Linia | Over wszedł | Under wszedł |
|---|---|---|
| 0,5 | 92,3% | 7,7% |
| 1,5 | 74,5% | 25,5% |
| 2,5 | 50,1% | 49,9% |
| 3,5 | 28,4% | 71,6% |
| 4,5 | 13,7% | 86,3% |
Na linii całej zwrot daje dokładnie tyle goli, ile wynosi linia: przy 1,0 zdarzyło się to w 17,8% meczów, przy 2,0 w 24,4%, a przy 3,0 w 21,7%. Najczęściej padają więc właśnie 2 gole, a mecz bez gola zdarzył się w 7,7% przypadków. W ostatnich pięciu sezonach goli jest trochę więcej: od lipca 2021 roku średnio 2,73 na mecz i 51,6% meczów powyżej 2,5. Średnia dla wszystkich lig nie mówi jednak wiele o konkretnym meczu, bo liczba goli zależy od ligi i od tego, czy jedna drużyna wyraźnie przeważa.
Jak patrzeć na ten rynek jako użytkownik
Przy Over/Under nie wystarczy zapamiętać tylko "więcej" albo "mniej". Trzeba wiedzieć:
- czy linia jest połówkowa, cała czy ćwiartkowa,
- czy istnieje możliwość zwrotu,
- czy wynik graniczny daje pełną przegraną, push, half win albo half loss.
To właśnie od tego zależy, czy poprawnie zrozumiesz rozliczenie.
Szanse na linie goli w konkretnym meczu, z kursów bukmacherów i z naszego modelu, razem z kursami LV BET, Fortuny i Superbetu, znajdziesz w tabeli prognozy na stronie meczu. Jak ją czytać, pokazujemy w artykule jak czytać stronę meczu.
Najczęstsze błędy użytkowników
1. Traktowanie 2.25 jak 2.5
To błąd. 2.25 ma inne rozliczenie niż 2.5.
2. Ignorowanie scenariusza granicznego
Przy ćwiartkach najważniejszy jest dokładny próg, na przykład dokładnie 2 gole dla linii 2.25.
3. Mylenie pusha z half win
Push to pełny zwrot stawki. Half win oznacza, że:
- połowa stawki wygrywa,
- połowa daje zwrot.
4. Patrzenie tylko na nazwę rynku
Jeśli nie rozbijesz ćwiartki na dwie linie, bardzo łatwo źle ocenić zachowanie zakładu.
Praktyczne wskazówki
- Przy liniach połówkowych interpretacja jest najprostsza.
- Przy liniach całych sprawdź punkt push.
- Przy liniach ćwiartkowych zawsze rozbij zakład na dwie połowy.
- Jeżeli korzystasz z kalkulatora, upewnij się, że rozumiesz, dlaczego scenariusz graniczny zachowuje się inaczej niż pełna wygrana lub pełna porażka.
Gole jednej drużyny (team total)
Ten sam mechanizm linii działa na rynku goli tylko jednej drużyny, np. Over 1.5 (gosp.) albo Under 0.5 (goście). Liczą się wtedy wyłącznie gole wybranej strony, a linie całe i ćwiartkowe rozliczają się dokładnie tak jak wyżej. Szczegóły i przykłady znajdziesz w artykule Gole drużyny (team total).
Rożne, kartki i faule
Ten sam mechanizm linii działa na rynkach statystycznych: powyżej 9,5 rzutu rożnego, poniżej 4,5 żółtej kartki, powyżej 22,5 faulu. Rozlicza się je z 90 minut z doliczonym czasem, bez dogrywki, a linia cała (np. 10,0 rożnego w LV BET) daje zwrot tak samo jak na golach. Różnica jest w tym, co bukmacher liczy: kartki to u jednych same żółte, u innych punkty za kartki, a faule bywają rozliczane według danych Opta. Szczegóły w artykułach o rzutach rożnych, kartkach, faulach oraz strzałach celnych i spalonych.
Over/Under w kalkulatorach
- W kalkulatorze surebetów gole w meczu, gole gospodarzy i gole gości mają linie od 0.25 do 6, w tym całe i ćwiartkowe. Tabela scenariuszy pokazuje, przy której liczbie goli pojawia się zwrot, half win albo half loss.
- W kalkulatorze dutchingu możesz łączyć linie over/under z innymi typami z tego samego meczu, np.
Under 2.5zBTTS tak, i sprawdzić w tabeli rozliczenia, gdzie typy się pokrywają. - U polskiego bukmachera pamiętaj o podatku 12%: pobierany jest od stawki i nie wraca przy zwrocie, więc push na linii całej oznacza stratę 12% stawki.
W innych sportach
Over/under to najbardziej uniwersalny rynek, zmienia się tylko to, co liczysz:
- tenis: suma gemów, w meczu mężczyzn średnio 22,7 gema, co opisujemy w artykule o sumie gemów i handicapie gemowym,
- koszykówka: suma punktów, zwykle z dogrywką,
- hokej: suma goli, z dogrywką albo bez, zależnie od rynku,
- siatkówka: suma punktów albo setów.
Zasada linii połówkowych, całych i ćwiartkowych jest wszędzie ta sama. Różni się tylko to, czy do wyniku wlicza się dogrywka, więc zawsze sprawdź opis rynku.
FAQ
Co znaczy over w zakładach bukmacherskich?
Over (powyżej) to zakład na to, że w meczu padnie więcej goli niż linia bukmachera. Over 2,5 wygrywa przy co najmniej 3 golach, over 1,5 przy co najmniej 2. Under (poniżej) to zakład odwrotny.
Co oznacza over 2,5 gola?
Że w meczu padną co najmniej 3 gole, obu drużyn razem, w 90 minutach z doliczonym czasem. W 216 tys. meczów z naszej bazy over 2,5 wszedł w 50,1% przypadków.
Co się dzieje przy dokładnie 2 golach na linii 2,0?
Zakład kończy się zwrotem stawki, zarówno over, jak i under. U polskiego bukmachera wraca stawka pomniejszona o podatek 12%, czyli ze 100 zł 88 zł.
Czym różni się linia 2,25 od 2,5?
Linia 2,25 to połowa stawki na 2,0 i połowa na 2,5. Przy 3 golach i więcej over 2,25 wygrywa w całości, ale przy dokładnie 2 golach traci połowę stawki, a druga połowa wraca. Na linii 2,5 dokładnie 2 gole to po prostu przegrana overa.
Czy dogrywka liczy się do over/under?
W piłce nożnej nie: zakład na liczbę goli rozlicza się z 90 minut z doliczonym czasem, chyba że opis rynku mówi inaczej. W koszykówce i hokeju zależy to od rynku, więc sprawdź, czy linia obejmuje dogrywkę.
Reklama · 18+ · LV BET ma zezwolenie Ministra Finansów na urządzanie zakładów wzajemnych. Udział w nielegalnych grach hazardowych jest karany. Hazard wiąże się z ryzykiem uzależnienia i utraty pieniędzy.