Kto tym razem sięgnie po mistrzostwo? Typy długoterminowe na nowy sezon PKO Ekstraklasy

15 lip 2022

Źródło: Shutterstock
Czy ekstraklasa jest kopalnią całkowicie absurdalnych zagrań? Ależ oczywiście. Czy piłkarze w niej grający są przepłacani? Naturalnie! Czy mimo to nie mogliśmy doczekać się jej startu? Zdecydowanie! Już za kilka godzin oficjalny start PKO Ekstraklasy w sezonie 2022/2023. Kto i dlaczego zostanie mistrzem kraju. Do kogo powędruje tym razem korona króla strzelców. Nasze przewidywania znajdziecie w kilku poniższych akapitach.

Typy na zwycięzcę PKO Ekstraklasy

Zdaniem bukmachera Fortuna to poznański Lech ma największe szanse na ponowne sięgnięcie po trofeum, które zarezerwowane jest dla najlepszej drużyny piłkarskiej w kraju. Takie prognozy nas absolutnie nie dziwią. Kolejorz mimo wstydliwej postawy w eliminacjach Ligi Mistrzów nadal posiada przecież zespół złożony z wielu naprawdę wysokiej jakości graczy. John van den Brom sprawia może na razie wrażenie człowieka, który nie do końca odnajduje się w otaczającej go rzeczywistości, lecz z biegiem czasu obraz gry jego drużyny na pewno ulegnie zmianie. Nie mamy najmniejszych wątpliwości, że będzie to zmiana na lepsze.

Drugi w kolejce po tytuł jest Raków. Podopieczni Marka Papszuna przeszli chyba najmniejszą przebudowę pośród wszystkich czołowych drużyn poprzedniego sezonu. Klub z Jasnej Góry wciąż sprawia wrażenie zespołu budowanego wedle ściśle określonego planu. Droga, jaką popularni Krzyżowcy przeszli przez kilka ostatnich lat może być sporą inspiracją dla innych piłkarskich ekip w kraju. Istnieje spora szansa, że po dwóch kampaniach zakończonych nieszczęsnym drugim miejscem częstochowianie sięgną wreszcie po upragnioną statuetkę.

Podium zdaniem Fortuny o dziwo zamyka Legia. Czy Wojskowi rzeczywiście mają jakiekolwiek szanse, aby zameldować się w trójce najlepszych piłkarskich drużyn w kraju? Mamy pewne wątpliwości. Błędów popełnianych przez kilkadziesiąt poprzednich miesięcy tak łatwo się nie pozbędą. Bardzo prawdopodobne, że zakręcą się w okolicach czołówki ligowej tabeli, ale absolutny max to naszym zdaniem miejsce 4-5.

Tuż obok Rakowa drugą ekipą, która może w nadchodzących rozgrywkach sprawić największą niespodziankę, jest bez wątpienia Pogoń Szczecin. Portowcy podobnie jak Legia czy Lech musieli się co prawda zmierzyć z problematyczną roszadą na stanowisku głównego trenera, jednak akurat w przypadku szczecinian przebiegło to chyba wyjątkowo sprawnie i bezboleśnie. Czarny koń PKO Ekstraklasy w sezonie 2022/2023? Nasz typ to właśnie Duma Pomorza.

Do TOP5 mającego walczyć o najwyższe cele zaliczana jest również Lechia Gdańsk. Występy w eliminacjach Ligi Konferencji pokazały, że umieszczenie Lechistów w takim gronie wcale nie było błędem. Oczywiście zdobycie mistrzostwa przez podopiecznych Tomasza Kaczmarka to scenariusz absolutnie niemożliwy, ale już jedną z trzech pierwszych lokat wcale nie należy wykluczać.

Mistrzostwo Polski wg. redakcji TYP.PL:

  • Raków Częstochowa

TOP3:

  1. Raków 
  2. Lech
  3. Pogoń

Typy na króla strzelców

Grono głównych kandydatów do tytułu króla strzelców PKO Ekstraklasy w trakcie kampanii 2022/23 także ograniczyliśmy do pięciu głównych kandydatów. Trzech z nich to rzecz jasna zawodnicy, którzy mogą pochwalić się imponującą formą strzelecką także w poprzedniej odsłonie zmagań. Mowa tu oczywiście o Mikaelu Ishaku, Ivim Lopezie oraz o Joao Amaralu.

Zdaniem bukmachera Fortuna spore szanse na namieszanie w tej stawce ma także nowy nabytek warszawskiej Legii Blaz Kramer. Słoweniec to świeżo upieczony mistrz Szwajcarii z ekipą FC Zurich. Cztery zdobyte gole nie są raczej wynikiem zbyt okazałym, ale trzeba jednocześnie wziąć poprawkę na to, iż szwajcarska ekstraklasa to jednak poziom dużo wyższy aniżeli nasze rodzime rozgrywki.

Na przysłowiową "doczepkę" w tym elitarnym gronie został umieszczony także Flavio Paxiao. Legenda Śląska Wrocław chciałaby z pewnością pójść w ślady brata bliźniaka, który w sezonie 2016/2017 był najlepszym strzelcem ligi wespół z Marcinem Robakiem. Trzeba wszakże uczciwie przyznać, że prawdopodobieństwo takiego scenariusza jest raczej znikome.

Król strzelców PKO Ekstraklasy wg. redakcji TYP.PL:

  • Mikael Ishak

W przyszłości planujemy także podobne przewidywanie na pozostałe czołowe europejskie rozgrywki. Macie swoje pomysły na temat tego, nad czym moglibyśmy wspólnie debatować? Dajcie nam o tym znać w mediach społecznościowych. Stwórzmy razem coś ekstra! :)